Читайте у журналі “Палітра педагога” № 1

Одним із заключних акордів зими став
перший у цьому році випуск журналу“Палітра педагога”. Він відкриває своїм читачам нові цікаві можливості. Це й неординарний досвід ознайомлення дітей з сучасними професіями, зокрема, дизайнера одягу. Й ефективні прийоми збагачення мовлення дітей влучними й дотепними зворотами — фразеологізмами. А також детальні розробки занять з різних розділів програми, цікаві завдання та вправи для дошкільнят. Іще у випуску ви знайдете опис дидактичного посібника та сценарій весняного свята.
У номері:

  • Гурток “Театр дитячої моди”
    • Змістові блоки гурткової роботи:
      “У світі моди”, “Маленькі дизайнери”, “Школа юних моделей”
    • Особливості організації різних видів занять — мистецько‑практичних,
      пізнавально‑ігрових, занять‑тренувань, занять‑репетицій, занять‑вистав
    • Особливості організації вистав
    • Перспективний план роботи
    • Зразок заняття зі старшими дошкільнятами “Ми — маленькі дизайнери”:ознайомлення з професією дизайнера та особливостями моделювання та оздоблення одягу; формування вміння добирати одяг відповідно до мети; основи пластичної імпровізації
  • Введення фразеологізмів у дитяче мовлення
    • Методичні прийоми
    • Етапи роботи
    • Практичний матеріал для занять зі старшими дошкільнятами:
      пояснення змісту фразеологізмів, робота навколо них
  • Матеріали до занять
    • Тренування дихальної системи малят: вправи дихальної гімнастики та кричалочки, а також поради щодо роботи з дітьми
    • Кулька котиться — слово мовиться. Розвивально-дидактичний посібник для дітей з порушеннями розвитку: вправляння в узгодженні прикметників з іменниками, іменників і дієслів
  • Розробки занять
    • Відкриваємо таємниці Сонячної системи. Заняття для старших дошкільнят: бесіда про Сонце, ознайомлення з планетами Марс та Юпітер, а також цікаві досліди і рухливі ігри
    • До кого взимку приходить сон‑дрімота. Заняття для дітей середньої групи: ознайомлення з життям природи взимку, особливостями поведінки звірів та комах
    • Майданчиком пройдемо — ведмедика знайдемо. Математична прогулянка з молодшими дошкільнятами: активне використання понять “один” — “багато”, завдання на класифікацію геометричних фігур, закріплення навичок орієнтування у просторі
    • Сніговий колобок нам покаже лісок. Заняття з фізкультури для дітей раннього віку: навчання різних видів ходьби, вправи на дихання, загальнорозвивальні вправи зі “сніжинками”
    • Будьмо гостинними! Заняття для старших дошкільнят: пояснення правил етикету та важливості їх дотримання на прикладі життєвих ситуацій, а також розвиток мовлення, творчих та акторських здібностей
  • Свята і розваги
    • Як зайченятко заблукало й свою хатиноньку шукало. Сценарій музичної казки для молодших дошкільнят може стати чудовим вітанням для матусь з нагоди 8 Березня або Дня матері

Публікації онлайн до весняних бесід з дітьми —подарунок від журналу “Джміль”

Нарешті прийшла до нас така довгоочікувана весна. Хочеться, щоб на кожне заняття з малятами зазирнуло усміхнене сонечко, а у групі запанував піднесений настрій. Тож ми приготували онлайн‑публікації, які допоможуть дітям поговорити з першими квітами, погуляти стежинками акварельних пейзажів і відчути подих весни, пригадати її прикмети, весело зустріти свята березня — веснянками, народними піснями та іграми.

ПРИРОДА. Чи доводилося вам брати інтерв’ю у весняних квіточок? Тепер у вас і ваших малят є нагода розпитати їх про життя‑буття. Провести цикл занять про весняні квіти допоможе онлайн‑публікація “Найкраща квітка весни”, у якій ви знайдете ще й інтерактивні пізнавальні презентації для роботи з дітьми.

ЖИВОПИС та ПРИРОДА. Запрошуємо на вернісаж світлих і ніжних акварелей “Весняний день”. Проведіть з малятами цикл занять — подорожей весняними стежинками: вдихніть пахощі весни, відчуйте та почуйте цю пору року, а ще ознайомте дітей з особливостями акварельного живопису.

СЦЕНАРІЇ СВЯТ для старших дошкільнят з текстами пісень, нотами, рухами танців — “Зустрічаємо птахів”, фольклорне свято “Діти, вітаймо весну!”.

Станьте учасниками інтернет‑спільнот журналу “Джміль” (у соцмережахFaceBook і Google+), і ви не лише першими дізнаватиметеся про всі новинки видання, а й отримаєте змогу спілкуватися з небайдужими колегами у зручний для вас час.



/Files/images/foto_9.jpgЦе корисно і потрібно знати!

Про розвиток дрібної моторики говорилося багато. Ае чомусь усі акцентують увагу на тому, що дитині це знадобиться тільки для того, щоб потім красиво писати. Але ж писати - це ще так не скоро! До того, як дитина піде до школи, мине шість років! Тоді чому люди вигадали знамениту пальчикові ігри «Сорока-Ворона», «Дружна сімейка» тощо для зовсім маленьких дітей?

Тому що дрібна моторика - важлива складова розви­тку мовлення. А говорити дитина починає значно рані­ше. І вдосконалення мовлення саме в шість років уже завершується. Тому впевнено можна стверджувати, що первинне значення пальчикових ігор - саме розвиток мовлення. Зарядка для пальчиків щодо важливості ані­трохи не поступається гімнастиці, артикуляції.

Взаємозв'язок пальчиків і письма очевидний: потріб­но навчитися тримати ручку, плавно виводити великі та маленькі завитки. До чого ж тут мовлення? Давай­те розберемося.

Відомо, що за все, що ми вміємо робити, відповідає головний мозок. У ньому є багато частин, багато зон, кожна з яких відіграє свою певну роль. У нашому ор­ганізмі все взаємопов'язано. Якщо людина займається плаванням, вона розвиває м'язи плечового поясу, діафрагмальне дихання, збільшує об'єм легенів, зміц­нює серцевий м'яз, удосконалює теплообмін. Таким чи­ном, один вид діяльності одночасно впливає на опорно-руховий апарат, серцево-судинну і дихальну системи. Цей приклад яскравий, зрозумілий, оскільки він стосується м'язів.

Головний мозок - ділянка, що недостатньо вивчена, але вчені довели, що його мовленнєвий центр впритул примикає до ділянки мозку, що відповідає за дрібну мо­торику. Тому, стимулюючи один центр, розвиваємо ін­ший. У правильності цього висловлювання можна пе­реконатися, перевіривши моторику у дітей, які погано говорять, і навпаки, вивчивши мовлення тих, у кого не­достатньо розвинена дрібна моторика (загальна мото­рика при цьому може бути не порушена).

Отже, коли і з чого починати? Відповідь дуже корот­ка і дуже проста: якомога раніше і з найпримітивнішого. Можливо, ані мами, ані бабусі ніколи не замислюва­лися над тим, що вони на підсвідомому рівні з перших днів життя малюка починають розвивати рухи його ру­чок. Пригадайте, коли він був зовсім крихітним, у ньо­го був добре розвинений хапальний рефлекс. Ручки за­вжди затиснуті в кулачки. Хіба ви не намагалися їх роз­тиснути? Адже це вже перша, найдоступніша для його віку вправа! Перше підстригання нігтиків - цей про­цес також проводиться досить-таки рано, тому що бага­то дітей народжуються не тільки з довгими, але і навіть уже поламаними нігтиками, що розшарувалися. Для то­го щоб здійснити цю складну процедуру, мама тривалий час тримає у руках кожен пальчик, тим самим масажу­ючи його подушечку.

На другому місяці життя дитина починає концентру­вати свою увагу на якомусь предметі. Чіпкість її пальчи­ків ще не зникла, отже, можна спробувати дати до рук який-небудь предмет. Пам'ятайте, у такому віці важли­во, щоб це було доступно (зручний розмір, форма, гігі­єнічність).

У три місяці з'являється інтерес до маминого об­личчя. Обмацуючи ніс, щоки, губи, дитина торкається різних за твердістю предметів. Перехід від твердого до м'якого і, навпаки, намагання вщипнути - усе це теж розвиток моторики пальчиків.

Ось цей пальчик—наш дідусь,
А цей пальчик— баба.
Ось цей пальчик—наш татусь,
А цей пальчик— мама.
А цей пальчик—хлопчик наш,
А зовуть його Тарас.

А ось і перша гімнастика! Говоримо і торкаємося пальчиків малюка. Посміхайтеся у цей момент, говоріть ласкавим голосом, тоді дитина відчує інтерес до цієї гри і незабаром винагородить вас першим у своєму житті словом: «Агу!»

Потім малюк «знаходить» свою другу ручку і починає її обмацувати. Якщо мама у цей момент поруч, що пер­ше спадає їй на думку?

Ладусі-ладусі, де були? У бабусі…

Що робимо? Плескаємо в долоні. Навіщо? Для того щоб показати малюкові, що у нього є дві ручки, що вони однакові, що вони можуть одна одної торкатися, у мо­мент плескання відбувається напруження всіх м'язів до­лонь. А ще вчимося тримати долоньки розтуленими, до­помагаючи хапальному рефлексу з'являтися тільки тоді, коли це потрібно.

Сорока-білобока кашку готувала, діток годувала...

Під час промовляння цієї потішки мама ознайомлює дитину з тим, що на ручці є пальчики, що кожний із них уміє згинатися і розгинатися.Малюкові сподобалися такі ігри? Пробуємо ускладни­ти їх. Візьміть рукавичку яскраву або шкарпеточку, на­діньте на руку дитини. Шкарпеточка повинна легко зні­матися. Проробляючи це, запитайте:

Ручко-ручко, де була?

Підніміть ручку за ліктик, щоб дитина змогла побачити шкарпеточку.

Заховатися змогла?

Поводіть ручкою перед особою, щоб малюк сконцентрував свою увагу на цьому яскравому предметі.

А ти ручку знайди -

Спочатку візьміть другу руку дитини і продемонструйте, як можна зня­ти шкарпеточку.

Її гуляти відведи.

Починаючи з чотирьох місяців, можна запропонува­ти дитині для обмацування кубики і м'ячики. М'ячик мо­же бути пластмасовим, дерев'яним, гумовим, гладким і шорстким. Кубик - дерев'яний або пластмасовий. Го­ловне правило: предмет має бути настільки великим, щоб не вмістився в роті малюка, і настільки маленьким, щоб крихітні пальчики змогли його утримати. Це нам, дорослим, здається, що м'ячики і кульки тримати легко і жодного розвитку дитина не отримує, адже не у кожно­го малюка відразу це вийде. Для того щоб предмет не випав із ручки, пальчикам доводиться набути особли­вого положення, потрібно розрахувати відстань між ни­ми, ураховувати вагу предмета. Усього відразу не враху­єш, тому дитина повторює процес кілька разів, а в цей час нервові закінчення не сплять, вони стимулюються, отримуючи нові відчуття.

Найскладніших рухів за точністю і тонкістю вимагає від дитини аркуш паперу. Починаємо з того, що даємо дитині тільки фарби. Нехай залишить відбитки пальчи­ків на папері. Потім пропонуємо і пензлик. Завдання обирайте відповідно до віку: від простого - черкати пен­зликом по аркушу паперу - до розфарбовування карти­нок. Фарби і пензлик - найлегший інструмент для паль­чиків у малюванні, тому що залишити відбиток фарбою можна, не докладаючи особливих зусиль. Важче малю­вати фломастером, а ще важче - олівцем. Це зовсім не означає, що у два роки дитина повинна малювати тільки фарбами, а в п'ять - тільки олівцями. Доступним має бути все. Просто, якщо у трирічного бракує терпін­ня розфарбувати картинку олівцями, пам'ятайте, що це нормально, і запропонуйте натомість щось інше. Як­що ж шестирічна дитина не тримала в руках олівця - потрібно наполягати на цьому. Але тільки не замість усього іншого! Така категоричність знеохотить малюва­ти взагалі. Потрібно пояснити привілеї олівця: не слід че­кати, поки підсохне (на відміну від фарб), кольори мож­на змішувати (на відміну від фломастерів).

Як часто батьки скаржаться, що їхні діти рвуть кни­ги, журнали. А ви замислювалися над тим, яка злаго­джена робота пальчиків повинна це виконати? Деякі ді­ти і в чотири роки не вміють рвати папір. Не залишайте в доступній для дитини зоні важливі для вас книги, газе­ти. Залиште в полі її зору декілька аркушів чистого па­перу і підгляньте, з яким задоволенням вона з ним роз­правлятиметься: м'ятиме, рватиме, розкидатиме - мак­симум задоволення і, повірте, користі. А якщо малюк ще допоможе потім усе це зібрати (а це дуже складно для зовсім неслухняних пальчиків), то нічого страшного в цьому немає. Головне, щоб не намагався куштувати — для цього мама повинна перебувати поруч.

Нашийте на шматок тканини «блискавки», кнопки, ґу­дзики з петлями - нехай дитина намагається впорати­ся із застібками.

А як малюки люблять натискати на всілякі кнопочки! Найпростіший варіант - придбати дитяче піаніно. Це вже буде не проста, а перша розвивальна іграшка. Про музичний слух тут не йдеться. Натискаючи клавіші, ди­тина вчиться правильно посилати нервові імпульси до певного пальчика. Дорослішим дітям можна пореко­мендувати записатися до музичної школи. Результатом навчання в ній із точки зору моторики буде злагоджена робота всіх пальчиків, їхня сила і чіпкість.

Після року можна використовувати спеціальні ігри, матеріал для яких продається в готовому вигляді. Це різ­номанітні вкладки в контур. Під час проштовхування в отвір фігури розвивається не тільки сила м'язів, але і точність руху. Адже в цій грі недостатньо правильно ло­гічно мислити, потрібно зуміти потрапити під правиль­ним кутом у вхідний «будиночок».

Багатьом мамам доводиться багато часу проводи­ти на кухні. Тут можна знайти багато цікавого і корис­ного для дитини. Чим же її зайняти? Наприклад, попро­сіть дитину відкрити різні баночки з кришками, а також коробочки різних розмірів. Або скажіть: «Ой біда, роз­сипалася крупа!» - і запропонуйте зібрати її. Або нехай дитина складе в тарілочку розкидану по столу квасолю. Можна змішати в одній посудині різні за зовнішнім ви­глядом макаронні вироби і попросити малюка правиль­но їх розділити. Можна запропонувати дітям скупати пальчики в су­хому басейні. Що це таке? Миска, а в ній — квасоля і горох. Такий басейн можна зро­бити й удома. Ховаємо туди маленьку іграшку. Завдання дити­ни — її відшукати. Упоралася легко? Завдання усклад­нюємо: потрібно не тільки відшукати, але й, обмацавши, здогадатися, що там лежить.

А який чудовий предмет тісто! І не обов'язково якесь спеціальне, приготоване за особливим рецептом. Як­що ви вдома вирішили щось із нього приготувати, до­звольте дитині вам у цьому допомогти. Навчіть її рвати, м'яти, розкочувати, видавлювати фігурки. Найпрості­ше - зліпіть їжачка: дайте дитині шматочок тіста і зубо­чистки. Покажіть, як їх устромлювати в нього - і дити­на із задоволенням намагатиметься впоратися з цим завданням.

Якщо на папері зробити пластилінову основу, то можна на створити чудові картини з тих самих круп. Дитина вдавлює зернятка в основу - і вони прилипають. Це аплікація без клею. Для більш старших дітей дайте де­кілька видів круп - і нехай фантазують. Малюкам до­статньо одного виду. Наприклад, намалюйте коленим горохом кружечок, а дитина нехай добудує промінчи­ки - вийде сонечко. Або намалюйте контур місяця, а малюкові дайте завдання - розфарбувати його.

Яким складним завданням для дитини є шнурування черевиків! Чому? Потрібні дуже тонкі рухи пальчиками. Мамі постійно бракує часу і терпіння дочекатися, поки він зробить це самостійно, тому вона часто за нього ви­конує цю операцію. А коли ж тоді вчитися? Дозвольте дитині це робити не для того, щоб піти на прогулянку, а просто так. Можна придбати гру «шнурування». Голо­вне - для себе вирішити, що це дитині потрібно освої­ти, а який спосіб ви для цього оберете - не так важливо.

Ножиці - предмет небезпечний, але разом із тим не­обхідний для розвитку дрібної моторики. Спочатку про­сто ріжемо папір на шматочки, потім - по заданій пря­мій лінії, а вже після цього - вирізаємо фігурки. Це дуже складно для малюків, але так цікаво! Не потрібно, щоб дитина боялася ножиців як вогню. Поясніть, що пальчик ними не відріжеш, але можна уколотися. Заборонений плід завжди солодкий. Якщо весь час говорити: «Не чі­пай, не можна!» - це тільки розохотить дитину. Вона зна­йде спосіб дістатися до ножиців, зробить це так, щоб ви не бачили, поріже те, що не можна. Краще знайдіть час і допоможіть їй впоратися з цим завданням.

З усього вищесказаного можна зробити ви­сновок: розвиток дрібної моторики пальців - заняття неважке, дуже цікаве, доступне. Дитина сама прагне досягти успіху. Завдання дорослих - їй не заважати, а створити максимально комфортні умови для занять. І тоді ваш малюк порадує вас не тільки красивим на­писанням літер, але й чистотою свого мовлення.

Бібліотека

Рекомендовані твори В.О.Сухомлинського для роботи з дітьми старшого дошкільного віку

№ з/п

Назва твору

Навчально-виховні завдання

Джерело

1

«Віл і Садів­ник»

Виховувати інтерес і повагу до трудівників, бажання працюва­ти, вміння доводити справу до кінця.

«Вогнегривий коник», с.128.

2

«Як Микита став працьовитий», «Добре, що сонечко сяє»

Донести до розуміння дітей думку про те, що люди поважають того, хто працює; виховувати бажання працювати, адже для дітей праця — це сумлінне виконання своїх обов'язків та засудження тих, хто ледарює.

«Вічна то­поля», с.35 «Вогнегривий коник», с.38.

3

«Моя мама пахне хлі­бом», «Пекар і кравець»

Поглиблювати знання дітей про професії лікаря, пекаря та кравця; виховувати розуміння того, що всі професії почесні, важливі і потріб­ні людям.

«Казки школи під голубим небом», с. 44 «Квітка сонця», с. 194.

4

«Поле і Луки»

Поглиблювати знання дітей про рослини полів, луків та про працю «юдей, їх професії; виховувати повагу і шанобливе ставлення до праці та працьовитих людей.

«Вогнегривий коник», с.65.

5

«Бабуся і Петрик»

Формувати у дітей суспільні мо­тиви праці: бажання зробити щось корисне для інших, працювати охоче, радіти успіхам; розкрити сутність працьовитості пташки, її турбот, і ледачості хлопчика Петрика.

«Вогнегривий коник», с. 29.

6

«Хто найкращий майстер на землі», «Кустар і Різець»

Дати дітям знання про роботу народних умільців, про тих людей, кого називають майстром; допомогти зрозуміти стан людини, її почуттів, коли вона бачить роботу справжнього майстра; сприяти виникненню у дітей бажання розвивати свої здібності і досягати мети бути справжнім майстром своєї справи.

«Вогнегривий коник», с.55, 106.

7

«Не загубив, а знайшов»

Формувати у дітей розуміння того, що для того, щоб чогось на­вчитися, потрібні бажання, вміння поставити мету, необхідні навич­ки, довге тренування, а втома від виконаної роботи приносить насо­лоду та задоволення; виховувати повагу до своєї та чужої праці, бажання вчитися, стати «май-стром-золоті руки», «на всі руки майстром».

«Вогнегривий коник», с.139.

8

«Біда застав­ляє вчитись»

Формувати уявлення дітей про те, що всьому потрібно навчатись, бо коли вмієш все робити сам, то ніяка біда не страшна; вправляти дітей в умінні самостійно зна­ходити вихід із скрутного стано­вища.

«Вогнегривий коник», с.63.

9

«Пекучий сонячний зай­чик», «Півник проса нако­сив»

Розкрити дітям сутність такого по­няття, як сором; вчити орієнтува­тись у назвах та проявах людських емоцій — радості, подиву, горя, сорому; виховувати відповідаль­не ставлення до виконання своїх обов'язків, любові до праці.

«Вогнегривий коник», с.39, 66.

10

«Чорні руки»

Виховувати повагу, шанобливе ставлення до працьовитих, умілих людей, бажання навчитись самим добре працювати.

«Вогнегривий коник»,с.77.

11

«Найкрасиві­ше і найбридкіше»

Обговорити з дітьми, що буває найкрасивішим (природа, зовніш­ність людини, твори мистецтва, архітектури, а також гарні вчинки людини, які несуть добро, любов), а що найбридкішим (бридкими бу­вають лише вчинки людей, які не­суть зло, образу, біль);виховувати вміння дивуватись чудесам приро­ди та бажання робити гарні вчинки.

«Чистакриниця», с.66.

12

«Ледача подушка»

Поглиблювати та розширювати знання дітей про працю людини; виховувати любов до праці і пра­цьовитих людей, бажання насліду­вати позитивний приклад.

«Чиста криниця», с.92.

13

«Як Ховра­шок землю орав і пшени­цю сіяв»

Розширювати знання дітей про спо­сіб життя ховрашка, інших лісових мешканців: тварин і птахів; вихову­вати повагу до людей, праці, розу­міння цінностей будь-якої праці.

«Чиста криниця»,с.22.

14

«Борщ зі скибкою сві­жого хліба»

Формувати у дітей знання про працю людей, професії, значення людської праці, добросовісну, ста­ранну працю; виховувати повагу до працьовитих людей.

«Казки школи під голубим небом», с.130.

15

«Кому ж іти по дрова?»

Виховувати повагу, любов до сво­їх батьків, бажання допомагати рідним людям і віддавати їм свою любов, вчити бути уважними, доб­рими, турботливими, працьовити­ми, совісними людьми.

«Казки школи під голубим небом», с.130, 142.

16

«Права й ліва рука»

Розширювати уявлення дітей про діяльність людини та її зна­чення у здійсненні різних видів роботи; уточнити знання про професії; розвивати уміння роз­мірковувати, логічно та послі­довно висловлювати свої думки, граматично правильно узгоджу­вати слова у реченні; виховувати повагу до праці людей різних професій.

«Вічна то­поля», с.52.

17

«Цікаве зер­нятко»

Донести до розуміння дітей дум­ки про те, що світ довкола нас постійно змінюється, не буває сталим, у світі є дива, які створює природа (дивної форми і величи­ни овочі, які виросли на грядці), а також дива, створені людиною (селекціонування, прищеплення рослин); виховувати любов до праці; викликати почуття радості, позитивні емоції від вирощеного урожаю.

«Чиста криниця», с.270.

18

«Хліб — то праця люд­ська»

Виховувати бережне й шанобливе ставлення до хліба, людської праці.

«Вогнегривий коник» с.136.

19

«Упізнав ко­лоска»

Виховувати повагу до тяжкої, але почесної праці хлібороба; дати розуміння того, що врожай мож­на зібрати гарний лише тоді, коли берегти кожен його колосок.

«Вогнегри-вий коник» с.136

«Криниця» с.62.

20

«Коржик і Ко­лосок»

Виховувати у дітей любов і повагу до праці хлібороба, пекаря, береж­не ставлення до хліба.

«Чиста криниця», с.70.

21

«Свято пер­шого хліба»

Виховувати повагу до праці хлібо­роба, пасічника, господаря; дати розуміння емоцій людей від отри­маних результатів своєї праці.

«Вогнегривий коник» с. 136.

22

«Сухар і Хліб», «Чому сьогод­ні черствий хліб»

Виховувати у дітей повагу до пра­ці пекаря, шанобливе ставлення до результатів його праці.

«Чиста криниця», с. 191

«Вогнегривий коник», с.25.

23

«Пшеничний жайворонок»

Виховувати у дітей повагу, любов до праці хлібороба та українських традицій, розуміння того, що ра­діти людина може тоді, коли отри­мує результат своєї праці, і задо­волення від цього отримує більше, ніж від чогось іншого.

«Вогнегривий коник», с.26.

24

«Чекає своєї години»

Виховувати повагу до тяжкої праці хлібороба та розуміння того, що для росту і розвитку рослини, як і для людини, є свій певний час і раніше побачити результати своєї праці не зможе ні селянин, який засіяв поле, ні педагог, який сіє в душі дітей зерна добра.

«Вогнегривий коник» с.107.

25

«Хліб, Труд і Пісня»

Виховувати повагу до праці хлібо­роба; дати розуміння того, що люди­ні потрібні не лише праця, їжа, а й відпочинок, дотик до краси (пісня).

«Вогнегривий коник» с. 91.

26

«Людина принесла життя»

Донести до розуміння дітей дум­ку про те, що наполеглива праця людини здатна оживити мертву землю; виховувати повагу до лю­дей, які творять добро; викликати бажання їх наслідувати та самим робити добрі справи.

«Казки школи під голубим небом», с. 114.

Завітайте до нашої бібліотеки

Готуємось до Дня Матері

Цікаво знати!

Символізм та вшанування матері

У вихованні велика роль відводиться матері, яка боролася за духовне збереження своїх дітей, щоб вони пам'ятали свою національну спадщину і походження. В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сім'ї. Величезну роль у вихованні дітей відіграє перша, найрідніша у світі людина — матір. Саме від неї залежить виховання дитини і саме мати прищеплює любов до рідної землі.

Релігійне підґрунтя

День Матері відзначають другої неділі травня, який вважається місяцем Пречистої Діви Марії. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва та допомоги. В травні, коли Природа-Мати виряджає свою Доню-Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці та радості, люди висловлюють подяку материнській самопожертві й відзначають День Матері. Богородиця посідає чільне місце в релігійній свідомості українців. Це пов'язане з ментальністю та суспільним ладом. Ще здавна князі благали її про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії за перемогу в битвах. Богородиця стала опікункою лицарів українського духу — козацтва.

День матері в Україні

Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика «Жіноча доля» Олена Кисилевська. Також, 1929 року «Союз українок» зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Організації «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та ін. організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді, День Матері відзначали дуже широко. У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну. За часів незалежної України свято встановлено «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації „Жіноча громада“, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…» згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99. У Львові з 2010 року на центральних вулицях міста у другу неділю травня жінкам дарують приємні дрібнички — квітки-орігамі (у 2010 рр.), брелки (у 2011 р.), паперові брошки-маки (у 2012 р.), вітаючи з Днем Матері і Днем Української жінки. Акцію щороку організовує громадськаорганізація «Борець».

Варто прочитати!

Ода матері:

[вірші, легенди, казка]. – Миколаїв, 1997.– 36с.
Книга присвячена мамі поетеси Ользі Євтихіївні Зідражко. Поезії збірки вирізняє святе ставлення до Матері, яке простежується в кожному рядку віршів, від «Марії Оранти» до «Легенди про те, як мати зозулею стала». Та велика шана до матері йде із глибини народної етики, згадаймо, що в українській сім’ї до мами і тата завжди зверталися на «Ви». Особливим ліризмом оповиті «колискові», які поетеса писала ще молодою для своїх дітей, і вірші, присвячені доньці і синові. Тож не випадково поезії з цієї збірки широко використовуються вихователями і учителями до Дня Матері.

ЗРОБИМО ПРИЄМНЕ ДЛЯ НАШИХ МАТУСЬ!

Ідеї виготовлення листівок до Дня Матері

/Files/images/kartinki/3874.jpg/Files/images/kartinki/3dcbd8056f504532259e733a4b9e2ae3_XL.jpg

/Files/images/kartinki/11d2acd02821c10d2fc8da233fa419db_Generic.jpg/Files/images/kartinki/e5a7925f_resizedScaled_659to478.jpg

/Files/images/kartinki/93f79afd33b7ec21623f4690dc2358fd.jpg

/Files/images/kartinki/3186982-dd56e41959f8956b.jpg

Вірші про птахів

/Files/images/ptahi/clip_image002.jpg

Омелюх

Не лінивець, і не сплюх

Гість північний – омелюх.

Влітку тут він не буває,

Лиш на зиму прилітає.

Скаче він по горобині

В червонесенькій хустині,

Одне гронце оббирає,

А на інше позирає.

Птах в роботі не сумує,

Всі дерева облітає,

Скрізь стрибає, наче свій,

А, як стихне сніговій,

День весняний завітає –

Знов на північ відлітає.

Шишкар

/Files/images/ptahi/завантаження (3).jpg

Гляньте ви на дивачка,

Що з гніздечка – гамачка

Озира зимовий ліс,

На морозі чистить ніс.

Звуть його ще криго дзьобом,

Не боїться він зими,

Ліс сосновий йому любий,

В нім зимує він з дітьми.

Для коханих пташеняток

У гніздечку у цей час –

Пуху, шишок і зерняток

На в

Кiлькiсть переглядiв: 3039

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.